PUNKT ZWROTNY – miejsce, w którym zaczyna się zmiana.

Nowoczesne EkoCentrum powstało na terenie F.S.O. PARK – 21/09/2023.

Punkt Zwrotny to nowe miejsce na mapie Warszawy, w którym rozwiązując ekozagadki można odkryć tajemnice fast fashion. Nowoczesne EkoCentrum powstało na Pradze Północ, na terenie F.S.O. PARK, na działce należącej do OKAM City i od dziś będzie bezpłatnie edukować głównie młodzież  w zakresie cyrkularności i zrównoważonej mody. Jednak nie będzie to standardowa nauka, a doświadczanie i edukacja poprzez gry!





Tematem przewodnim Punktu Zwrotnego jest branża modowa – to nie przypadek, bo młodzi ludzie budują swoją tożsamość m.in. poprzez stroje, dodatki i wygląd. Rocznie na świecie produkowane są aż 62 miliony ton odzieży, a co piąta rzecz nigdy się nie sprzedaje stając się odpadem, a zaledwie 1 procent ubrań jest poddawanych recyklingowi. Dodatkowo, produkcja odzieży to nie tylko zużywanie materiałów, to także zużywanie zasobów naturalnych. Wyprodukowanie tylko jednego t-shirta wymaga użycia ponad 8 tysięcy litrów wody – prawie dwa razy tyle ile mieści się w standardowym basenie ogrodowym.





– Raporty trąbią o tym, że młodzież ma świadomość zmian zachodzących w klimacie ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi, żeby zrozumieć ich konsekwencje, dlatego często przyjmują bierną postawę wobec tego zjawiska. “Jeśli i tak mam umrzeć to niech to będzie w modnych butach” – powiedział nam podczas wywiadów pewien nastolatek. To był impuls do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologicznej. Gra, współpraca, dobra i ciekawa grafika, multimedia i ekspercka wiedza przekazana w interaktywnej formie to składowe przepisu na Punkt Zwrotny. Od 10 lat projektujemy innowacyjne narzędzia do edukacji ekologicznej, a stworzenie interaktywnego EkoCentrum było największym marzeniem Mamy Projekt. Wpadnijcie i przekonajcie się sami jak wyszło. – zachęca do odwiedzin jedna z inicjatorek projektu Małgosia Żmijska z fundacji Mamy Projekt, która zainicjowała projekt.





Od 21 września br. młodzież szkolna może  bezpłatnie odwiedzać Punkt Zwrotny. Joanna Studzińska z fundacji Mamy Projekt zaznacza: Zapraszamy grupy młodzieży szkolnej do wspólnej zabawy w czterech pokojach tematycznych. W każdym z nich, poprzez zagadki i gry można odkrywać kolejne tajemnice fast fashion. Gracze będą wyłapywali manipulacje w reklamach i Social Mediach, zobaczą cyrkularność w praktyce, gdy posegregują odpady sprawdzą, jak czytać metki. Podczas warsztatów będą ratować las ścięty pod produkcję wiskozy i obliczą ile wody potrzeba do produkcji bawełny. Na koniec wszyscy spotkamy się w okrągłym forum, gdzie razem z edukatorem utrwalimy wiedzę zdobytą w Punkcie Zwrotnym.





– Cieszymy się, że ta zacna ekologiczna inicjatywa zagościła w naszych murach – stanowi ona pierwszy krok ku zrównoważonemu Miastu Przyszłości, które chcemy stworzyć na warszawskiej Pradze Północ. Tworząc koncepcję F.S.O. PARK zapragnęliśmy zwrócić mocniej uwagę na wyzwania dzisiejszego świata, w tym zmiany klimatu czy wszechotaczający nas hałas, podnosząc społeczną świadomość w tym zakresie. Już dziś budujemy wokół tych tematów społeczność osób, firm i organizacji, które podzielają nasze wartości – cieszymy się, że Mamy Projekt znalazło się w ich gronie. Planowana przez nas inwestycja będzie nakierowana na ekologię, w tym  odbetonowanie przestrzeni, obniżenie zużycia plastiku, temperatury i emisji CO2 – ma wnieść ona życie na wyższą jakość, zdrowszą i bardziej świadomą – podkreśla Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City oraz Liderka Projektu F.S.O. PARK.





Aby wziąć udział w bezpłatnych zajęciach klasy szkolne mogą zarejestrować się poprzez formularz  znajdujący się na: https://punktzwrotny.com/zapisy/ W weekendy w Punkcie Zwrotnym będą odbywać się z kolei warsztaty less waste, spotkania edukacyjne, wymiany ubrań, a EkoCentrum będzie współpracować z różnymi organizacjami np:  Earth Day Every Day czy Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie.





Więcej informacji o Punkt Zwrotny: www.punktzwrotny.com

Bliższe informacje o F.S.O. PARK: www.fso-park.pl





OKAM dziękuje partnerom remontu:

  • Archidesk
  • Martyna Banaszczuk
  • Paradyż
  • Mapei
  • Unicell
  • Hansgrohe