Międzynarodowe Targi BAU 2025 w Monachium.
W dniu dzisiejszym projekt F.S.O. PARK został zaprezentowany podczas międzynarodowych targów BAU 2025 w Monachium – BAU Insights.
Jednym z elementów tegorocznego wydarzenia była seria wykładów eksperckich zatytułowana „Impulsy pokolenia architektów zorientowanych na przyszłość” dedykowana autorskim metodologiom pracy projektowej praktykowanym przez wybrane pracownie architektoniczne.
A pretekstem do tych wykładów były przemyślenia wynikające z wyzwań naszych czasów, licznych kryzysów, które mogły doprowadzić do spadku innowacyjności, odwagi i chęci eksperymentowania. Okazało się, że jest odwrotnie. To nowe pokolenie architektów charakteryzuje się mentalnością wspólnego działania zamiast patrzenia w przyszłość indywidualnie. To przede wszystkim projekty wykraczające poza konwencjonalne zadania budowlane przyciągają wzrok: pośrednie i mieszane zastosowania, tymczasowe życie, przekształcanie istniejących budynków w miejsca dla społeczności i różne interwencje w przestrzeni miejskiej. Praca młodego pokolenia porusza się pomiędzy kreatywną twórczością, nauczaniem akademickim i partycypacyjnymi procesami planowania.
F.S.O. PARK został zaprezentowany przez Marta Sękulska-Wrońska z pracowni WXCA w ramach wykładu „Pasja do architektury”. Jego tematem była wyznawana przez WXCA filozofia autorskiej wspólnoty idei, siły wzajemnej inspiracji w procesie kreatywnym oraz synergia płynąca z połączenia indywidualnych umiejętności w obrębie zespołu. Pokazała jak młodzi architekci poszerzają granice projektowania dzięki kreatywnym projektom skupionym na społeczności, które wykraczają poza normę.
A jako przykłady posłużyły: F.S.O. PARK, Muzeum Historii Polski oraz koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla.